1832 yılında Auguste Aggasiz tarafından kurulan Longines, geleneklere, zarafete, zanaatkarlığa ve spor dünyasına olan bağlılığı ile, 1896'da ilk moden Olimpiyat oyunları zaman tutucusu ve 1899'dan beri Kuzey Kutbu seferlerinde kullanılarak en zor koşullarda denenmiş ve test edilmiştir. Havacılıktan esinlenilen, kanatlı kum saat logosu ile 1889 yılında patenti alınan dünyanın ilk saat markası olan Longines, 186 yıldır dünya çapında kaliteli spor saatleri ve kronograflar üreterek kanıtlamış olduğu güvenilirlik sayesinde  Amerikan Futbolu, Tenis, Kayak, Binicilik, Jimnastik, Atletizm ve Havacılık alanındaki büyük spor etkinliğinde resmi zaman tutucusu olarak yer almaktadır.

Longines: 1832'den beri Gelenek ve Zarafet

İsviçreli saat üreticisi Longines, kuruluş tarihi 1832’ye uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. 23 yaşında olan tüccar Auguste Agassiz, aynı yılın yaz mevsiminde ortak olduğu Comptoir Raiguel Jeune saat şirketinin yer aldığı Saint-Imier kentine yerleşmiştir. Comptoir adı ile anılan şirket, saat mekanizmaları satın alarak, bunları saat ustalarına vermekteydi. Agassiz'in işleri fazlası ile yolunda gitti ve sonrasında 1846 yılında saat atölyesi yönetimini devraldı. Ancak yaşadığı sağlık sorunları nedeni ile işleri devredebileceği birini aramaya başladı. Agassiz, bu kişinin 1852 yılında şirkette çalışmaya başlayan yeğeni Ernest Francillon olduğuna karar verdi.

Genç Francillon, Comptoir'un söz konusu iş modelinin sürdürülebilir olmadığını kısa bir sürede anladı. Ve sonrasında seri üretim yapmak için planlar yapmaya başladı. 1866 yılında Suze nehrinin kıyısında bir arsa satışa çıkarıldı. Ve bunu öğrenen Francillon, bu fırsatı kaçırmayıp, arsayı satın aldı. Arsanın yer aldığı yerleşim birimi "Les Longines" (Uzun Çayırlar) bölgesi, fabrika kurulması için oldukça uygun bir yerdi. Francillon, 1867 yılında bu yeni satın alınan arsa üzerindeki saat atölyesinde hemen üretim yapmaya başladı. Aynı yıl içerisinde şirketin kendi üretimi bu anlamda ilk mekanizma olan 20A üretildi. Manivela eşapmanı, saat ayarlama mekanizması ile askılı kurma sistemi olan bu mekanizma, 1867 yılında Paris'te düzenlenen dünya sergisinde ödül kazanmıştır. Longines, ilerleyen yıllar içerisinde saat üretim süreçlerinde sürekli daha fazla makine kullanmaya başlamıştır. Ve bunun sonucunda da saat endüstrisinde makineleşmenin öncüsü olmuştur.

Longines – Uygun fiyatlara satılan lüks, kaliteli saatler

Longines'in tarihi bundan 180 yıl öncesine kadar uzanır. Lüks saatlerin üretimini yapan şirket, zaman ölçümü alanında yüksek performansı ile tanınır. 19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, kanatlı kum saati şeklinde logosu olan Longines'in üretimini yaptığı kronograflar, at yarışlarında süre ölçümleri için kullanılmaktaydı. Longines’in günümüzde tenis, binicilik ve kayak sporlarında da aktif olarak katkı sağladığı görülmektedir. Profesyonel saatçilik alanındaki teknolojik yenilikler, İsviçreli markanın üretimlerinde kendilerine oldukça geniş yer bulurlar.

Şirketin ürünleri klasik ve zarif tasarımı buluşturan erkek ve kadın saatlerinin yer aldığı bir ürün yelpazesine sahiptir. Longines’in saatleri; Elegance, Diving, Performance, Watchmaking Tradition ve Avigation isimlerini taşıyan beş ana koleksiyon olarak üretilmektedir. Lindbergh Hour Angle ya da Legend Diver gibi klasikler ve tarihi tasarımların oldukça modern yorumları da koleksiyonlarda yerlerini almaktadır. Dolce Vita ve Spirit serisi de bu saatlerin örneklerini bulabileceğiniz örneklerdir.

Longines saat satın almak için 4 neden

  • Mükemmel fiyat/performans oranı
  • Retrodan moderne geçişe sahip geniş tasarım seçeneği
  • Longines Master Collection: koleksiyon, sadece mekanik saatlerden oluşur
  • Dünyanın bilinen en eski ticari sicil kaydı sahibi saat markası olması

Longines HydroConquest

Longines HydroConquest koleksiyonunda bulunan dalış saatleri, 2007 yılı başından beri merkezi İsviçre'nin Saint-Imier kentinde olan üreticinin, söz konusu üretim programında yer alır. Tek bir yöne dönen bezele, vidalanmış kurma tepesi olan saatler 300 metre (30 bar) kadar su geçirmezlik özelliğine sahiptir. HydroConquest koleksiyonu, kronograf işlevine sahip olan modellere de yer verir. Üzerinde Superluminova’nın yer aldığı ibreler ve rakamlar, kötü ışık koşullarında da saati kolaylıkla okumanızı sağlar. Modellerde; paslanmaz çelik kasa ve altın kaplama sıralı bileziklerin kombine edildiği çift renkli (bicolor) versiyonlaı da mevcuttur. HydroConquest modellerini, mekanik otomatik olan mekanizmalar veya çok hassas quartz mekanizmalar çalıştırır.

Longines 2018 tarihli üretiminde üç ibreli modellerinin yenilenmiş versiyonuna 41 mm ve 43 mm kasa çapı olan örneklerinin yanı sıra, yeni kronograf modelini de satışa sundu. Bu yeni modellerde seramik bezele ve tasarımı elden geçirilmiş olan kadrana sahiptir. Ayrıca, otomatik mekanizma ile çalışan 41 mm büyüklüğünde HydroConquest modeli (Ref. L3.742.4.56.6) ilk kez quartz mekanizma ile çalışan 39 mm ve 44 mm büyüklüğüne sahip örnekleri de satışa sunulmuştur. Bütünüyle siyah seramikten imal edilmiş 43 mm büyüklüğünde olan model de 2019 yılı itibarıyla koleksiyona dâhil olmuştur.

HydroConquest modelinin L3.742.4.56.6 referans numarasına sahip üç ibreli olan ilk örneği, tasarım ve teknik özellikleri hiçbir değişiklik göstermeden geniş model seçenekleri sunan koleksiyonda, 2007 yılı itibarıyla satışa sunulmaya devam etmektedir. 41 mm büyüklüğünde olan bu paslanmaz çelik modeli, saat markörleri karanlıkta parlayan ve baton indekslerinden tanıyabilirsiniz. Modeldeki kadran ve dalış bezeli siyah renge sahiptir. Koleksiyonda yer alan diğer otomatik mekanizmalı üç ibreli seçenekler gibi bu modeli de Longines L888 mekanizması çalıştırır. Bu mekanizma, İsviçre üretimi ETA 2824-2 mekanizmasını temel alarak üretilmiş ve çalışma frekansı da Longines tarafından saatte 28.800 yarı titreşimden 25.200 yarı titreşime indirilmiştir. Bu sayede, mekanizmanın güç rezervi de 42 saatten 72 saate çıkarılmıştır.

Conquest & Conquest V.H.P.: Saniyenin 1/100'ünü ölçen saat

Çok sayıda modelleri içeren Conquest koleksiyonu; üç ibreli saatler ve Ay evresi göstergesine sahip olan modellerden oluşmaktadır. Longines, Conquest serisinde yer alan modelleri otomatik ya da quartz mekanizmalar ile satışa sunar. Alpine Skiing, Horse Racing ve Roland-Garros gibi çok özel modeller, ayrıca kronograf işlevine de sahiptir. Binicilik, tenis ve kayak sporlarına özel olarak üretilen bu saatlerin bazı örnekleri, saniyenin yüzde biri şeklinde ifade edilebilecek bir hassasiyette ölçüm yapabilmektedir.

Ekstra hassas Conquest V.H.P

Longines, quartz saat teknolojileri alanında önde gelen, popüler İsviçreli üreticilerden biridir. Üretici, ilk olarak 1954 yılında ilk quartz saatini üretmiş ve bu model ile kronometre rekoru kırmıştır. 1960'lı yılların sonunda ise elektronik kol saatleri de Ultra-Quartz serisine eklenmiştir. 2017 yılında tanıtılmış olan Conquest V.H.P. bu geleneği devam ettirir. V.H.P., "Very High Precision" teriminin kısaltması olarak ifade edilebilmektedir. Model yılda sadece 5 saniye sapma ile çalışarak, adına yakışır bir saat olduğunu kanıtlamaktadır.

Conquest'in üç ibreli versiyonu ise sonsuz takvime ve Gear-Position-Detection-System adı verilen bir işleve sahiptir. Bu sistem, ibreleri şiddetli darbe veya manyetik alan etkisi sonrası doğru pozisyona yerleştirmektedir. Mekanizmayı çalıştıran pil ömrü beş yıldır. Ve bu süre, normal quartz saatlerin pil ömründen yaklaşık 24 ay daha uzundur.

Longines, 2017 yılında üç ibreli versiyon ile birlikte V.H.P. kronograf serisini de satışa sunmuştur. Bu modelde belirtilen diğer özelliklerin yanı sıra, süre ölçümü işlevi de bulunmaktadır. Ölçülen dakikalar ve saatler, bu modelde saat 3 ve 9 pozisyonlarında alt kadranlarda gösterilmektedir. Küçük saniye ise saat 6 pozisyonundadır. Tarih göstergesinin yeri saat 4 ve 5 pozisyonlarının arasındadır.

Longines 2019 yılında mobil Longines-V.H.P. uygulaması ile ayarlanabilen, fazlası ile yenilikçi bir model olan Conquest V.H.P. GMT'yi satışa sunmuştur. Uygulama, cep telefonunun saat 12 pozisyonundaki sensöre iletilecek ışık flaşları ile çalışır. Kurma koluna bir kez bastıktan sonra bulunulan yer ve GMT saati ise kendiliğinden ayarlanabilmektedir. Bu teknolojik özelliği kullanmak istemiyorsanız, saati klasik yöntem ile de ayarlayabilirsiniz.

HydroConquest V.H.P. modelinin özellikleri

  • Yılda 5 saniye sapma ile çalışan ve yüksek hassasiyete sahip olan quartz mekanizmalar
  • Sonsuz takvim özelliği
  • Gear-Position-Detection (dişli pozisyon algılama) sistemi
  • 5 yıl pil ömrü
  • V.H.P. GMT'nin otomatik saat dilimi mekanizması

Master Collection: Saatçilik Sanatı

Master Collection koleksiyonu, Longines'in yalnızca mekanik saatlerden oluşan ve ayrıca saatçilik geleneğini sergilediği bir seri olarak öne çıkar. Saatler modern-sportif ögelere de sahip olan klasik-zarif görünümdedir.

Koleksiyonun öne çıkan saatleri ise dört retrograd göstergeye sahip olan modelleridir. Bu modellerde haftanın günleri, saat 12 pozisyonunda küçük bir yarım dairede gösterilmektedir. Saat 6 pozisyonunda ise retrograd küçük saniye göstergesi bulunmaktadır. Tarih göstergesi de saat 1:30 ve 4:30 pozisyonları arasında yer alır. Kadranın sol tarafında ise ikinci saat dilimi olarak kullanılan 24 saat skalası yer almaktadır. Dört retrograd göstergenin yanı sıra, kadranın alt yarısında da Ay evresi göstergesi bulunmaktadır. Haftanın günleri göstergesinin hemen altına gündüz/gece göstergesi yerleştirilmiştir. Modeli, ETA'nın Longines için özel olarak üretilen L707 mekanizması çalıştırmaktadır. Mekanizma tam kurulu durumdayken 48 saat güç rezervine sahiptir. Longines üretimleri, paslanmaz çelik modellerini 41 mm ve 44 mm kasa çapı seçenekleri ile satışa sunar. Modelleri, paslanmaz çelik bilezik veya deri kayış ile bileğinizde taşıyabilirsiniz.

Longines'in en karmaşık seçeneklerinden biri; kronograf, Ay evresi, 24 saat göstergesi ve takvim işlevlerine sahip olan Master Collection modelidir. Tarih işlevi, ucu orak şeklinde olan merkezi bir ibre ile gösterilmektedir. Haftanın gün ve ay göstergeleri ise saat 12 pozisyonu altında 30 dakika sayacının da bulunduğu alt kadranda yer almaktadır. Küçük saniye 24 saat sayacı ile birlikte saat 9 pozisyonundadır. Saat 6 pozisyonunda bulunan üçüncü alt kadranda ise Ay evresi göstergesi ile ölçülen saatler gösterilmektedir. Modeli ETA/Valjoux 7751 temeline sahip L678 mekanizması çalıştırmaktadır.

Retro saatler: Longines Heritage Collection

Longines'in tarihi modellerinden esinlenerek üretilen retro saat modelleri, genellikle Heritage isim takısına sahip olmaktadır. Örneğin; Heritage Classic koleksiyonunda yer alan klasik tasarımlı dress watch modelleri, takım elbiseyle ya da sadece gömlekle mükemmel uyum sağlar. Heritage Classic Tuxedo, Flagship Heritage ya da Conquest Heritage bu saatlerin güzel örnekleri arasındadır. Modellerin bir diğer örneği ise 2021 yılında tanıtılmış olan, 1955 yılında satışa sunulan modelin güncel bir versiyonu olan Heritage Silver Arrow'dur.

Heritage Avigation ve Military

Heritage Avigation ve Heritage Military koleksiyonları da adlarından anlaşılabileceği gibi tarihi pilot saatleri ve askeri saatlerden esinlenerek tasarlanmıştır. 2017 yılında satışa sunulmuş olan Avigation Heritage BigEye, üreticinin 1930'lu yıllarda ürettiği bir kronograftan örnek alınarak tasarlanmıştır. Modele ismini veren ve popülerliğinin de sebebi olan saat 3 pozisyonunda yer alan alt kadran oldukça ilgi çekicidir.

Heritage Military koleksiyonunun öne çıkan modeli, 2020 yılında satışa sunulmuş olan Military Marine Nationale modelidir. Bu model, Longines'in 1947 yılında Fransız donanmasına özel olarak ürettiği modelin yeni versiyonudur. 38,5 mm büyüklüğünde paslanmaz çelik modelin oldukça sade tasarıma sahip kadranının üstünde Arap rakamları ve parlayan madde içerikli baton ibreler yer almaktadır. Saati ETA A31.L11 mekanizması çalıştırmaktadır. Longines için özel olarak üretilen mekanizma, amanyetik pandül yayı ve 72 saat güç rezervine sahiptir.

Longines retro dalış saatleri

Legend Diver Watch saati, Longines'in 1960'lı yıllarda ürettiği dalış saatlerine benzemektedir. Diğer dalış saatlerine oranla çoğundan farklı olarak Legend Diver modeli dalış süresini ölçmek için kullanılan bezel kadran camı altında yer almaktadır. Bezel diski saat 2 pozisyonunda bulunan bir kurma tepesi ile kontrol edilmektedir. 2021 yılından itibarıyla Legend Diver'ın kasa çapının 42 mm olan dört versiyonunun arasından seçim yapmak mümkündür. Bunlar; paslanmaz çelikten imal edilen kasası ve siyah, mavi, kahverengi kadrana sahip olan versiyonu ile yeşil kadrana sahip olan bronz kasalı versiyonudur. Ayrıca, 36 mm büyüklüğünde ve kasası paslanmaz çelik olarak üretilen siyah ve gümüş kadrana sahip uniseks modeller de mevcuttur.

Longines Spirit: Modern Retro pilot saati

Longines, 2020 yılında Spirit adı ile yeni bir retro tasarıma sahip pilot saati koleksiyonunu satışa sunmuştur. Koleksiyon, üç ibreli saatler ve kronograflardan oluşmaktadır. Tüm modellerde kasalar paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Ve kadranlar pilot saatlerine has olan sade tasarıma sahiptir. Bu modellerin tasarımında bulunan kadranın dış çevresine yerleştirilen ızgara motifli saniye skalası, ince baton indeksler ve Arap rakamları ile birlikte mükemmel okunurluk sağlar. Beş yıldız, saatlerdeki yüksek kalitenin bir işaretidir.

Modelleri kronometre sertifikasına sahip olan ETA otomatik mekanizmalar çalıştırmaktadır. Spirit modelinin üç ibreli versiyonunu da ETA A31 L11 temelli L888.4 mekanizması çalıştırmaktadır. Model, saat 3 pozisyonunda yer alan tarih göstergesine sahiptir. Longines, kronograflarda L688.4 (ETA A08 L01) mekanizmasını kullanmaktadır. Saat, kolon çarklı bir sisteme sahiptir. Ölçülen dakikalar ve saatler de saat 3 ve 6 pozisyonlarında bulunan alt kadranlarda gösterilmektedir. Küçük saniyeler saat 9, tarih saat de 4 ve 5 pozisyonları arasında yer almaktadır.

Kadınlar için Sonsuz Genişlikte Model Yelpazesi

Longines'in üretim portföyünde fazla sayıda kadın saatleri modelleri de bulunmaktadır. Bu modellerin birçoğu Elegance koleksiyonunda yer almaktadır. DolceVita koleksiyonunda bulunan modellerin dörtgen kasalarının, paslanmaz çelik veya 18 ayar altından imal edilen versiyonları da vardır. Paslanmaz çelik ve gül rengi altının birlikte kullanıldığı çift renkli olan örnekler de mevcuttur. Kasa ve kadranının elmaslar ile süslü paslanmaz çelik modelleri, oldukça zarif bir görünüme sahiptir. Longines bu modelde üzerine çizgi indeksler yerleştirilen sade tasarıma sahip ya da art-déco tarzda Romen rakamlı kadranlar kullanmaktadır.

2021 yılının ilkbaharında erkek saati modelleri de koleksiyonlarına eklenmiştir. Longines bu modellerde yer alan seçeneklerinde 1920'li yılların tarzına uygun olan sektör kadranlar kullanmaktadır. DolceVita koleksiyonunun erkek saatlerini kadın saatleri modellerinden farklı olarak mekanik otomatik bir mekanizma çalıştırmaktadır.

PrimaLuna koleksiyonu modellerinde seçenekler yuvarlak kasalıdır. Ve de metal bileziklere sahiptirler. Elmaslar ile süslenmiş paslanmaz çelik ve altının birlikte kullanıldığı çift renkli seçenekler, oldukça kadınsı bir görünüm sunar.

Symphonette modelleri eliptik kasaları sayesinde gelenek ve modernite arasında bir köprü kurmaktadır. Bu koleksiyon içerisinde de elmaslı saatler yer almaktadır.

Kadın saatleri koleksiyonu Equestrian, Longines'in özel olarak binicilik sporuna adadığı modellerden oluşmaktadır. Bu koleksiyonda yer alan kadın saatleri; nal ve üzengiye benzer dikkat çekici çerçeve kulakları ile ilgi toplamaktadır.

1 2 3 ... 17 >
1 2 3 ... 17 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR